Gıda İsrafını Önleme & Bilinçlendirme Platformu

Günümüzde dünya genelinde herkese yetecek kadar yiyecek üretilmesine ragmen, her gün açlık ve bağlantılı sebeplerle yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşırken, gün geçtikçe bir çığ gibi büyüyen gıda israfını önlemek ülke gündemlerinin ilk sıralarına yerleşmektedir. Gıda israfını önlemeye yönelik projeler hızla hayata geçirilmektedir.

Türkiye, yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeten yedi ülkeden biridir. Ancak büyük kentlerimizde yapılan bir araştırmaya göre besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılmaktadır. Bu oran turizm işletmelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde kat be kat artmaktadır. Bir kişinin günde tüketebileceği azami kalori miktarı 1500 gr iken, açık büfelerde kişi başına 5 kiloya kadar yemek servisi yapılmaktadır. Bir turizm ülkesi olan ülkemizde turizm işletmeleri sayısı düşünüldüğünde, gıda israfı miktarı hesaplanamayacak boyutlara ulaşmaktadır.

"Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı” turizm işletmeleri, eğitim kurumları, hastaneler, askeri birimler başta olmak üzere ülke geneline yayılması planlanan bir projedir. Proje turizm sektörü üzerinden çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı. Otel ve restoranlara hitap eden turuncu bayrak uygulaması, projenin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Turuncu Bayrak Uygulamalarında  gıdanın tabağa ulaşmadan öncesi, tabakta bırakılma ve artık olarak ayrıştırılma süreçleri içerisinde yapılacak çalışmalar, gıdanın korunması açısından büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda otel ve restoran personellerine verilecek eğitimler ile gıda israfını engelleyici önlemler alınması sağlanıyor.

Turuncu Bayrak Uygulamaları arasında müşteri kitlesi için çalışmalar da bulunuyor. Gıda israfının azaltılması için etkileyici materyaller  otel ve restoranlara gönderiliyor. Materyaller arasında dikkat çekici afişler, bilgilendirici broşürler, uyarıcı ibareler, çıkartmalar, balon, tişört, şapka, etkileyici kısa filmler ve kamu spotları içeren usb yer alıyor. Tanıtım materyalleri hem müşteri kitlesini bilinçlendirecek, hem de bu konuda daha duyarlı olunması için müşterileri teşvik edecek şekilde hazırlanıyor. Materyaller içerisinde proje işleyişine öneri ve yeni fikirler için özel doldurulabilir kağıtlar da bulunuyor.  Bu şekilde müşteri kitlesinin aktif olarak projeye katılımıyla; eksiklikler ve ihtiyaçlar belirlenerek projenin gelişimi de destekleniyor.

Proje kapsamında turuncu bayrak uygulamasının yanı sıra konuyla ilgili, akademisyenlerin buluşacağı kongreler gerçekleştirilmesi planlanıyor. Uluslararası yapılacak ilk kongre için 2020 yılı düşünülüyor. Yine proje kapsamında işletme personelleri için verilecek eğitim seminerleri, ülke genelinde okullarda gıda israfına karşı sunum ve müzikal tiyatro, anket çalışmaları ile kamuoyu yoklamaları, geri dönüşüm mutfağı uygulamasıyla şeflerle gıdaların doğru kullanımına ve israf edilmemesine yönelik çekimler, gençlerin ilgi duyacağı gıda israfı hakkında resim, fotoğraf ve kısa film yarışmaları da yapılacak etkinlikler arasında yer alıyor.

Aral Proje Yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve yönetilen; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Muğla Valiliği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Pastacılar ve Lokantacılar Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Türkiye Turist Rehberleri Birliği destekçiler arasında yer alıyor.